Anasayfa | Makaleler | Download | Videolar | Eğitim | Seçtiklerimiz | Haberler | Kitaplık | Resim Galeri | Hakkımda | İletişim | Üye Ol
Facebook Sayfalarımız
Makaleler
Seçtiklerimiz
Sözler/Özlü Sözler
Tavsiye Ettiklerimiz
Kredi Kartında Asgari Ödeme Aldatmasın
KONUYLA İLİŞKİLİ YAZILAR Asgari ödeme aldatmasın Ödeyeceğin kadar harca 10 günlük süre önemli En çok şikayet kartta Borç Boçla Kapanmaz Başka Yollar deneyin

Asgari ödeme aldatmasın

Kredi kartında içine düştüğümüz en büyük yanlış borcumuzu kredilendirmek. Bu sarmala düşen, borçtan asla kurtulamıyor. Ekstredeki asgari ödeme tutarının azlığı tüketiciyi yanıltıyor.

Kredi kartı kullanırken tüketicilerin içine düştükleri yanlışların başında 'asgari ödeme tutarı'na inanmak geliyor. Tüketiciye kolaylık gibi sunulan bu ödeme şekli, gerçekte yüksek faizlerin yolunu açıyor. Kredi kartı ile banka, aslında tüketiciye 1 aylık faizsiz kredi vermiş oluyor. Örneğin ay boyunca 1000 YTL harcama yapan bir kart sahibine gelen ekstrede toplam borç 1000 YTL olarak gösteriliyor. Bu borcun asgari ya da minimum ödeme tutarı ise 200 YTL olarak belirtiliyor. 1000 YTL harcama yapan tüketici buna karşılık 200 YTL ödeyerek kurtulacağı psikolojisiyle rahatlıyor. Oysa toplam borcu görmezden gelerek büyük bir yanılgıya düşüyor. Çünkü 200 YTL ödediğinde borcunun faizler hariç 800 YTL olduğunu aklına getirmiyor. Bu 800 YTL'nin kendi borcu olduğunu unutuyor. 200 YTL'yi ödüyor ve harcamaya devam ediyor. Hem harcadıklarına hem de bu 800 YTL'ye faiz bir ay boyunca işliyor. Ay sonunda bu kez borcu örneğin 1.500 YTL oluyor. Bu kez banka 300 YTL asgari ödeme tutarı koyuyor. Bu sarmalda borç giderek büyüyor...

Ödeyeceğin kadar harca

Asgari ödeme tutarına karşı yapılacak en doğru hareket borcun tamamını ödemektir. Yani ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmanız gerekiyor. 1000 YTL harcama yapan bir tüketici eğer bu paranın tamamını ödemiş olsaydı birçok avantaj sağlayacaktı. Birincisi kredi kartı borcuna karşılık hiçbir faiz ödemeyecekti. Bir sonraki ekstrede faizler hanesinde sıfır yazdığını görecekti. İkincisi bankadan hiçbir şart öne sürülmeden 1000 YTL'lik faizsiz bir ay kredi kullanmış olacaktı. Üçüncüsü 1000 YTL'nin tamamını ödediği için bir sonraki ay yeniden 1000 YTL'lik faizsiz kredisi hazır olacaktı. Bunu yapabilmek için her ay harcamalarınız için ayırdığınız paranın miktarını not edin. Ve harcama yaparken bu limiti geçmeyin.

10 günlük süre önemli

Kart borcunuzun ekstredeki ödeme süresi, genelde 10 gündür. Bu sürede asgari tutarı ödeseniz de borcunuzun tamamına faiz işletiliyor. Asgari ödeme tutarını son ödeme tarihine kadar ödemeyen tüketiciler ise ayrıca ekstra gecikme faizi ödemek zorunda kalıyor. Tüketicinin '10 gün sürem var' diye rehavete kapılıp ödemelerini son güne sarkıtması da kendi zararına oluyor. Bankaların faiz oranı yıllık yüzde 138'e ulaşıyor. Bu nedenle sadece faiz oranına bakıp değerlendirme yapmamak gerekiyor.
En çok şikayet kartta

En çok şikayet kartta

Bankalar ile müşterileri arasındaki sorunları çözmek için kurulan Müşteri Hakem Heyeti'ne kredi kartları nedeniyle başvuru yağdı. 1.8 milyon başvurunun yüzde 72'si kartlarla ilgili. Bir yıl içerisinde 922'si TBB'ye, 1 milyon 825 bin 648'i bankalara olmak üzere 1 milyon 826 bin 570 kişi şikayetini dile getirdi. TBB'ye yapılan şikayetlerin yüzde 56'sını, bankalara yapılan şikayetlerin ise yüzde 72'sini banka kartları ve kredi kartları oluşturdu. Vatandaşların yüzde 54 oranında ücret ve komisyonlardan şikayet ettiği görüldü.

Borç borçla kapanmaz

Kredi kartı borçlarını öderken en tehlikeli yöntem, diğer karttan nakit çekmek. Bu sizi felakete sürükler....

Türkiye'de kredi kartı borç sarmalına düşmek çok kolay. Bugün sayıları 40 milyona yaklaşan kredi kartı ve 20 milyon kişiye yakın kart kullanıcısı var. Bu kullanıcıların yarıdan fazlası bankalara borçlu. Büyük kısmı da borcunu ödeyemediği için idari ve hukuki takibe uğramış durumda. Borç sarmalına düşmenin sebebi olarak asgari ödeme tutarı ve hesapsız taksitli alışverişi anlatmıştık. Borcunu ödemekte zorlanan yüzbinlerce kart kullanıcısı büyük bir tehlikenin içinde.

NAKİT ÇEKİMİN FAİZİ YÜKSEK

Bu tehlike de borçlarını diğer kartlarından çektikleri nakit avansla kapatmaya çalışmaları. Maaşı asgari ödemeye yetmeyen kart kullanıcısı, bir diğer kartından nakit çekerek ödeme yapıyor. Ardından nakit çektiği kartın ödeme tarihi geldiğinde de parayı yatırdığı karttan çekiyor. Öyle bir sarmalın içine düşüyor ki, bir süre sonra maaşı sadece faizi karşılar hale geliyor. Çünkü nakit avans, çekildiği andan itibaren faiz işletilen bir hizmet. Bankalar bu paraya günlük faiz uyguluyor. Zaten bu yöntemle borcunu kapatmaya çalışanların hemen hepsi bir süre sonra tıkanıyor ve hiç ödeyemeyecek duruma geliyor. Sonuç, haciz ve felaket oluyor.

Başka yollar var

Borcu borcla kapatmak başlı başına yanlış bir yol. Fakat başka çareniz yoksa, bunun için kredi kartını kullanmak daha da yanlış. Yüksek faizli nakit avans yerine başka yollar denemelisiniz. Mutlaka kredi almak istiyorsanız, bankaların daha düşük faizli kredi imkanları düşünülebilir. Faiz oranı yüzde 1.5 civarındaki bu kredilerden alabilir ve kartın tüm borcunu kapattıktan sonra uzun vadede sabit ve ödenebilir taksitlerle geri ödeyebilirsiniz. Bu konuda kamu bankalarının da kart borçluları için bu tür bir kredi çalışması yapmasında fayda var.

2008-09-10
Download
Eğitim
Haberler
Kitaplık
Kur'an Öğreniyorum
Videolar